Сумська класична гімназія

Сумської міської ради

Історія гімназії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фото

Про гімназію

Міжнародні проекти

Сумська класична гімназія розташована в м. Суми по вул. Троїцька, 5 у приміщенні колишньої Олександрівської чоловічої гімназії, заснованої в 1873 році, меценатом Павлом Харитоненком.


7 березня 1873 року Державна рада ухвалила рішення про перетворення Сумської прогімназії з 1 липня 1873 року на класичну гімназію.


Історія гімназії бере свій початок від урочисто відкритої 23 червня 1790 року 2- класної казенної школи, так званого малого народного училища, перетвореного 20 грудня 1806 року у повітове. Його викладачем у 1828-1832 р. був український поет-романтик П.С. Морачевський (літературний псевдонім Пилип Галузенко).

Улітку 1868 року на зборах Сумського повітового земства тодішній голова земської управи М.Д.Кондратьєв виголосив доповідь про перетворення повітового училища в прогімназію.

У серпні 1869 року земська управа за  2 тис. крб. у купця Гонтарєва придбала садибу під назвою «Карповская усадьба» для будівництва приміщення прогімназії.

25 лютого 1871 року на надзвичайній сесії земських зборів управа вперше висловилася за необхідність мати в місті гімназію. Було прийняте рішення про перетворення прогімназії у гімназію.

У вересні 1871 року була отримана згода на присвоєння їй найменування «Олександрівської».

27 березня 1873 року Державна Рада прийняла рішення про перетворення з 1 липня 1873 року Сумської Олександрівської прогімназії на гімназію. У зв’язку з цим в учбовому закладі додатково вводилося три вищих класи, які мали відкриватися поступово - по одному класу на рік.

 Комплекс будівель Олександрівської гімназії по Троїцькій вулиці зводився протягом другої половина ХІХ століття. У вересні 1873 року було освячено будинок гімназії з домовою Свято-Духівницькою церквою, споруджений коштом Сумського земства за допомогою державної скарбниці. Старостами гімназичної церкви були у 1875-1914 роках П.І.Харитоненко, в роки першої світової війни І.М. Ліщинський.

У 80 рр. ХІХ століття поруч з будинком гімназії виріс пансіонат для іногородніх учнів, розрахований на 40 чоловік. Полковник І.С. Федоровськмий пожертвував на його спорудження 116 тис. крб. Будинок пансіон завдяки гостроконечним башточкам, зубцям, стрільчатому порталу і таким же вікнам, а також іншим неготичним і неоромантичним формам нагадував середньовічний замок.


В учбовому закладі викладалися такі предмети: російська мова з церковнослов’янською, російська словесність (література та її теорія), латинська, грецька, французька і німецька мови, логіка, російська і загальна історії, географія, математика, фізика, чистописання, креслення, малювання, Закон Божий. Останній предмет викладався священно - служителями трьох конфесій: православної, римсько-католицької і лютеранської – відповідно до віросповідання учнів.


Гімназія мала також у своєму розпорядженні проценти з капіталів, що носили імена людей, які їх пожертвували – В.О. Савича, М.Д. Кондратьєва, І.Г. Харитоненка, М.В.Сибільова, священние о. Степурського.

У 1912 році було встановлено стипендію імені громадського діяча протоієрея Ф.О. Лащенкова. Діяло товариство допомоги нужденним учням Олександрівьскої гімназії.

Першим почесним куратором гімназії був один із ініціаторів створення цього учбового закладу, предводитель дворянства Сумського повіту щедрий меценат і друг П.І.Чайковського М.Д. Кондратьєв. Його наступником у 1878 році став власник хотинського маєтку граф П.С. Строганов. Він пожертвував книги для гімназичної бібліотеки і встановив 12 щорічних стипендій по 120 крб. на допомогу найбіднішим гімназистам. У 1886 році попечителем гімназії став дійсний статський радник предводитель дворянства Сумського повіту В.О. Савич. Останнім почесним куратором Олександрівської гімназії був широко відомий своєю благодійною меценатською діяльністю П.І.Харитоненко.


  Першим директормо гімназії був М.В. Сибільов, якому 8 липня 1899 року було присвоєно звання почесного громадянина м. Сум, а останнім – заслужений викладач древніх мов шановний у місті педагог – М.О. Лащенков.


У 80 роках ХІХ століття і гімназії випускаються одні з перших у місті рукописні журнали «Классик» і «Александровец».

 

У Олександрівській гімназії навчалися:

- літературознавець і критик, активний учасник революційного руху в Сумах 1902-1903 роках, репресований комуністичним урядом (з 1938 по 1956 рр. перебував у таборах) В.Ф. Переверзєв (1882-1968);

- видатний мовознавець-славіст, автор близько 200 наукових праць славістики, історії вітчизняного мовознавства, російської та української мов, літературознавства і педагогіки, уродженець міста М.К. Грунський (1872-1951);

- учений артилерист І.Дроздов;

- знаний поет-футурист і художник Д. Бурлюк (1882-1967);

- член-кореспондент АН УРСР, талановитий хірург, ортопед і травматолог, директор Українського науково-дослідного інституту ортопедії і травматології, який носить тепер його ім’я М.І.Сітенко (1885-1940);

- вчений в галузі термічної переробки палива, член-кореспондент АН УРСР І.Є. Коробчанський (1895-1956);

- український художник, професор, один із засновників Харківської картинної галереї, творець багатьох монументальних полотен О.К. Симонов (1875-1957);

- учений із світовим ім’ям, перший російський агрофізик, один з плеяди вчених, що заклали основи сільськогосподарської науки і працювали разом з М.І.Вавиловим, О.В. Чановим, О.Г.Дояренко (1874-1958);

- відомий літературознавець, дослідник життя і творчості Т.Г.Шевченка, уродженець міста Сум П.І.Зайцев (1886-1956), який будучи в еміграції, здійснив у 1934-1939 рр. повне видання його творів.

 

Увесь цей час у приміщенні знаходилися заклади освіти, які вносли свій вклад в розвиток освіти на Сумщині.

У 1925 році в будівлі Сумської Олександрівської гімназії було створено педагогічний технікум.

У 1930 році він перейменувався на інституту соціального виховання і готував вчителів для фабрично-заводських семирічок та сільських шкіл.

У 1933 році заклад реформовано в педагогічний інститут.

У 1953 році засновано перший спеціалізований навчальний заклад – Сумська середня школа № 8 з поглибленим вивченням англійської мови з 1 класу.

15 серпня 1994 року за ініціативою педагогічного колективу і директора школи № 8 Хоменко Майї Георгіївни було створено Сумську класичну гімназію з поглибленим вивченням англійської мови з 1 класу. З того часу гімназія є експериментальним майданчиком Міністерства освіти і науки України по впровадженню Комплексної Програми розвитку дітей «Росток».

 25.08.2004 року Сумська класична гімназія з поглибленим вивченням англійської мови з 1 класу перейменована в Сумську класичну гімназію № 2 м.Суми Сумської області.

 25.01.2005 року Сумська класична гімназія № 2 перейменована в Сумську класичну гімназію м.Суми Сумської області.

У червні 2007 року гімназії була повернена історична назва - Олександрівська гімназія.

         Найяскравіші постаті серед випускників:

 • Мельник Леоніді Григорович- професор, доктор економічних наук.
 • Євдокимов Юрій Валентинович – захистив докторську дисертацію в університеті міста Вишнунег (Канада);
 • Берест Юрій Юрійович – викладач Корнельського університету (Нью-Йорк), який входить до десятки кращих фізиків світу;
 • Плетньов Леонід Михайлович – двократний фіналіст Кубків світу серед професіоналів бального танцю;
 • Кривогуз Максим Миколайович - викладач - аспірант Масачусетського університету технологій;
 • Пустовий Андрій Іванович - завідуючий хірургічним відділенням 5 міської лікарні;
 • Сміянов Владислав Анатолійович - завідуючий Сумським відділом охорони здоров’я;
 • Харламов Юрій Іванович - директор інституту післядипломної педагогічної освіти;
 • Заботіна Ірина Олександрівна (м. Москва) інститут країн Азії та Африки;
 • Ротт Олександр Артурович – заступник директора СНВО ім. Фрунзе;
 • Міроненко Святослав Анатолійович провідний спеціаліст кабінету Міністрів України;
 • Гончаренко Віктор  Миколайович – директор Олександрівської гімназії Сумської міської ради Сумської області.

Серед вчителів гімназії також багато її  випускників: Пушко І.І., Токарєва І.О., Депутат В.М., Підченко І.А., Воробйова Р.М., Сахнюк Л.М., Приходько Т.В., Прийменко Т.С., Васильківська С.М., Заяць О.М., Лопаткіна О.В., Шафорост О.В., Ріпа І.М., Гуторова Т.В.

Учителі - справжня гордість гімназії. У гімназії працює: вчителів-методистів - 22, старших вчителів – 22, вчителів «вищої категорії» – 50 і серед них Гончаренко В.М. - Відмінник освіти України, Ковальова Л.І. – кавалер ордену «Дружби народів», автори підручників та методичних посібників: Ковальова Л.І., Панченко Т.І., Никонець Л.В. – національні Переможці програми «Партнери в освіті», Гузь С.М. - координатор Програми співробітництва з представництвом ООН в Україні, Депутат В.М. - «Заслужений учитель», Шеліхова В.В. - Кандидат історичних наук.

Гімназія живе успіхами своїх учнів. Тільки за останні 4 роки школу з медаллю закінчили 76 гімназистів. Минулого року 52 учні стали призерами ІІІ і ІУ етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін. Гордістю школи є хореографічний ансамбль «Амелія» (Бондаренко С.М.), театральна студія "10 стільців" (Шерстюк В.Г,), гурток журналістики, що випускає шкільну газету "Alma mater" (Ігнатенко Г.М.).

Кожна школа має свої традиції. У нас в гімназії - це День гімназії, бал в Олександрівській, фестиваль сімейної творчості, ассамблеї, лицарський турнір, осінній марафон, осінній ярмарок, Ukranian party, "2 зірки" (фестиваль творчості учнів та вчителів), КВК, "Капустник" на випускному вечорі.

Випускники гімназії стають студентами ВУЗів міста Суми, Києва, Харкова, Москви, С-Петербурга.